Honorowy Patron Szkoły

Dni Honorowego Patrona Szkoły

14 września obchodziliśmy w naszej szkole dzień pamięci o naszym Honorowym Patronie, Konstantym Mikołaju Radziwille. Z tej okazji, z inicjatywy Pani Małgorzaty Konstantynowicz została przygotowana specjalna wystawa przypominająca tę ważną postać. Wystawa została umieszczona na głównym holu naszej szkoły, aby mogli się z nią zapoznać wszyscy uczniowie, także ci najmłodsi.

Czytaj całość…

Nietypowa lekcja historii

W dniu 14 września 1944 r. na terenie koszar w Zegrzu żołnierze żandarmerii polowej Wermachtu zamordowali por. Konstantego Mikołaja Radziwiłła. W rocznicę tego wydarzenia – 14 września – nasza szkolna społeczność obchodzi Dzień Honorowego Patrona Szkoły.

Jest to okazja, aby przybliżyć uczniom sylwetkę Konstantego Mikołaja Radziwiłła, bohatera, żołnierza Armii Krajowej I Rejonu w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego, oraz przypomnieć o wydarzeniach, które miały miejsce niedaleko naszej szkoły w czasie II wojny światowej.

Czytaj całość…

Melania Aniszewska oraz Oliwia Jasińska wyróżnione Nagrodą Honorowego Patrona Szkoły

23 czerwca br. podczas uroczystości pożegnania klas ósmych dwie uczennice naszej szkoły – Melania Aniszewska oraz Oliwia Jasińska zostały wyróżnione Nagrodą Honorowego Patrona Szkoły – Konstantego Mikołaja Radziwiłła. Nagrodę przyznawaną co roku najwybitniejszym uczniom klas ósmych wręczył wnuk bohatera – Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Czytaj całość…

Konstanty Mikołaj Radziwiłł

Konstanty Mikołaj Radziwiłł urodził się 10 lipca 1902 r. w Sichowie k. Staszowa (dzisiejsze województwo świętokrzyskie). Dziadkowie Konstantego, Jadwiga z Krasińskich i Maciej Józef Radziwiłł, byli właścicielami dóbr ziemskich Zegrze i mieszkali w pałacu w Zegrzu. W związku z planami budowy rosyjskiej twierdzy sprzedali w 1890 r. część swoich posiadłości: wsie Zegrze i Zagroby (obecnie Zegrze Południowe), a następnie w 1898 r. wybudowali i przenieśli się do pałacu w Jadwisinie k. Serocka, który stał się siedzibą rodu do 1939 r.

Czytaj całość…

Pamiętamy… 2021

Jak co roku, zajrzeliśmy na cmentarz w Serocku. Tym razem było nas więcej, więc szybko uporaliśmy się z porządkami i zapaliliśmy znicze. To moment, kiedy mamy możliwość zatrzymać się na chwilę i wspomnieć tych, którzy odeszli.

Czytaj całość…

mjr Konstanty Mikołaj Radziwiłł ps. „Korab”, żołnierz AK

kmradziwill

Dziś Walentynki, ale także rocznica ważnego wydarzenia w historii walki o niepodległość Polski. Zachęcamy do obejrzenia ciekawego filmu przygotowanego przez Klub Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. To kolejny kawałek historii o naszym Honorowym Patronie szkoły.

Czytaj całość…

Pamiętamy o naszym Honorowym Patronie

Każdego roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela zaglądają na serocki cmentarz, by zapalić znicze na grobie Konstantego Mikołaja Radziwiłła. W tym roku było troszkę inaczej, gdyż nie mogliśmy spotkać się w większym gronie. Jednak nie oznacza to, że zrezygnowaliśmy.

Czytaj całość…

Pamiętamy…

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, więc jak co roku uczniowie SU odwiedzili grób Rodziny Radziwiłłów na cmentarzu w Serocku. Wraz z opiekunem SU, p. Ewą Lisowską i Rodzicami uprzątnęli grób i jego otoczenie, a następnie zapalili znicze. Był też czas na chwilę zadumy.

Czytaj całość…

#SzkołaPamięta

W piątek 25 października 2019 r. uczniowie klasy VIII pod opieką p. Wojciecha Gąsiewskiego udali się na teren Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu aby złożyć kwiaty i zapalić znicze w miejscu upamiętniającym bohaterską śmierć mjr Konstantego Mikołaja Radziwiłła – honorowego patrona naszej szkoły.

Czytaj całość…

Wspomnienie Konstantego Mikołaja Radziwiłła w naszej szkole

kmradziwill

13 września br. artyści szkolnego Teatru „Ach!” przypomnieli uczniom historię wyjątkowego bohatera pochodzącego z naszego regionu – księcia Konstantego Mikołaja Radziwiłła.

W spektaklu przedstawione zostały losy tego niezwykłego człowieka, który aż do męczeńskiej śmierci stał na straży najcenniejszych wartości – patriotyzmu, honoru, odwagi i zdolności do najwyższych poświęceń.

Czytaj całość…