Dni Honorowego Patrona Szkoły

14 września obchodziliśmy w naszej szkole dzień pamięci o naszym Honorowym Patronie, Konstantym Mikołaju Radziwille. Z tej okazji, z inicjatywy Pani Małgorzaty Konstantynowicz została przygotowana specjalna wystawa przypominająca tę ważną postać. Wystawa została umieszczona na głównym holu naszej szkoły, aby mogli się z nią zapoznać wszyscy uczniowie, także ci najmłodsi.

W sali historycznej można obejrzeć gazetkę, przygotowaną przez Nadię Lisowską, Macieja Krupę oraz Izabelę Ośkiewicz (uczniów klasy ósmej), która zawiera życiorys i najważniejsze fakty o Konstantym Radziwille.

Pani Katarzyna Litkie w szkolnej bibliotece wyeksponowała zbiór publikacji o naszym lokalnym bohaterze oraz o historii i kulturze ziemi serockiej, i Mazowsza. Dwie publikacje zawierają dedykacje autorów. Warto zajrzeć do biblioteki i pogłębić swoją wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie.

Tradycją stała się już wizyta na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu i zapalenie zniczy w miejscu pamięci poświęconym mjr. Konstantemu Mikołajowi Radziwiłłowi. Naszej delegacji na czele z p. Dyrektor Małgorzatą Paliszewską towarzyszyli wojskowi z CSŁiI.

Punktem kulminacyjnym Dnia Honorowego Patrona była wizyta przedstawicieli społeczności uczniowskiej na serockim cmentarzu, gdzie znajdują się doczesne szczątki Konstantego Mikołaja Radziwiłła. Tam nasza delegacja zapaliła znicze i pomodliła się za i w intencji naszego patrona honorowego.

Przed nami jeszcze jedno ważne działanie – konkurs dotyczący wiedzy o naszym patronie. Wyniki i laureatów konkursu przedstawimy już wkrótce.

Tekst i zdjęcia: Adam Płoński i Ewa Lisowska