Akcja „Razem dla Autyzmu”

2 kwietnia był wyjątkowo niebieskim dniem w naszej szkole. Samorząd Uczniowski włączył się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu i zorganizował na terenie naszej szkoły akcję społeczną, której celem było pokazanie solidarności z osobami z autyzmem.

Do. Jednocześnie w odpowiedzi na zaproszenie Przedszkola Specjalnego w PZSiPS w Legionowie, postanowiliśmy umieścić niebieskie serca w oknach naszej szkoły.

Uczniowie i nauczyciele zostali poinformowani o całym przedsięwzięciu za pośrednictwem Wirtualnej Gazetki Szkolnej, profilu na Facebooku oraz podczas krótkiego apelu. Wszystkie klasy aktywnie włączyły się w organizację tego dnia. W oknach sal lekcyjnych i na drzwiach wejściowych do szkoły pojawiły się niebieskie serca, zaś uczniowie przyszli we wtorek ubrani na niebiesko.

Wspaniale było się przekonać, że zdecydowana większość uczniów i nauczycieli odpowiedziała na nasz apel. Jesteście wielcy! Dziękujemy!

Pamiętajcie! Kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie. O naszych kolejnych działaniach poinformujemy później.

Samorząd Uczniowski

Czym jest autyzm?

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”. (za: http://www.synapsis.org.pl/autyzm/czym-jest)