W zdrowym ciele, zdrowy duch…

W piątek 29 października dla uczniów klas I – V zostały zorganizowane spotkania z dietetykami. Nie musieliśmy daleko szukać, bo wśród naszych szkolnych rodziców mamy doświadczonych specjalistów. Dzieciaki miały okazję dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy na temat zdrowej diety i właściwych nawyków.

Dużo rozmawiały na temat aktywności fizycznej i okazało się, że wiele osób bardzo aktywnie spędza czas wolny od nauki. W oparciu o piramidę zdrowego żywienia omówiono wszystkie produkty, których nie powinno zabraknąć w diecie ucznia. Najwięcej czasu poświęcono warzywom i owocom, które są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju młodych ludzi. Uczniowie dowiedzieli się także, z czego powinni zrezygnować, by cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją. Najbardziej zaskoczeni byli, gdy usłyszeli, że zjedzenie czegoś w barach fast food raz na jakiś czas nie jest zakazane, ale można też w domu przygotować zdrowsze wersje popularnych dań na wynos. Najwięcej emocji wzbudziły jednak przykłady, pokazujące ile cukru znajduje się w lubianych napojach. Wielu uczniów od razu oświadczyło, że od tej pory będą pili przede wszystkim wodę. Po takiej rozmowie, dzieciaki chętnie sięgnęły po owoce i mleko. Mamy nadzieję, że zdrowe nawyki zostaną z naszymi uczniami na dłużej.

Bardzo dziękujemy p. Marii Wajs-Witkowskiej i p. Tomaszowi Kolipińskiemu za to, że podzielili się z nami swoją wiedzą. Ktoś z uczniów zaproponował, że następne spotkanie powinno być dla rodziców. To dobry pomysł, gdyż to rodzice są odpowiedzialni za zawartość uczniowskich śniadaniówek.

Ewa Lisowska