Międzynarodowy Dzień Teatru

W piątek, 23 marca 2018 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Teatru. Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, działającego pod auspicjami UNESCO.

Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Obchody ŚDT mają na celu promocję i wymianę informacji na temat teatru, uświadomienie opinii publicznej roli sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.

Hasłem przewodnim spotkania w Zegrzu był cytat W. Szekspira: „Świat jest teatrem, aktorami ludzie”. Na scenie wystąpili młodzi, ale już nagrodzeni aktorzy. Uczniowie z kl. „Ob” pod kierunkiem pani Marty Skawskiej wystawili przedstawienie: „Jak duszek – Piecuszek u Ani w piecu palił”. Zdobyło ono II miejsce w Powiatowym Konkursie – „Zdrowie w bajce”. Natomiast uczniowie z kl. „Oa” wraz z p. Olą Korytkowską otrzymali wyróżnienie za scenkę: „Smok i Smog”. Zaśpiewali też piosenkę „Rzeczka” i „Lisek”. Zostali nagrodzeni brawami!

Na koniec wystąpił były aktor teatru „Rampa” w Warszawie – pan Arek Jasiulewicz, który wraz ze swoją córką Natalią zaśpiewał i zagrał na gitarze kilka piosenek, w tym „Barbarossę”. Nasz gość powiedział kilka słów o teatrze i aktorach – „Teatr to nie tylko scenografia i światło, gra aktorska, ale też muzyka i śpiew. W wielu teatrach wystawia się mnóstwo spektakli musicalowych i w moim osobistym odczuciu, to właśnie one wskazują teatr w najpełniejszej swojej formie. Jeśli ktokolwiek myśli o tym, aby swoje życie związać z teatrem, to pamiętajcie, że nie jest ważne, czy jest się wysokim, niskim, grubym, czy chudym. Najważniejsza jest dykcja i umiejętność recytacji. Dlatego zachęcam do czytania. Czytajcie jak najwięcej, na głos, z podziałem na role…”

Na koniec Pani dyr. D. Prusinowska podziękowała wszystkim za udział w apelu.

Koordynator: Maria Zielińska-Moch