Kiermasz Świętej Łucji

13 grudnia, tak jak w poprzednich latach, w naszej szkole odbył się “kiermasz Świętej Łucji“. Jest to przedsięwzięcie, które zawsze odbywa się w dniu, kiedy w kalendarzu liturgicznym wspomina się świętą Łucję.

Dochód z kiermaszu jest przeznaczony na pomoc misjom w Kamerunie. Tym razem wspieramy budowę szkoły misyjnej w stolicy tego Państwa. Na kiermaszu sprzedawane były tradycyjne ciastka zwane “oczami Świętej Łucji“, które samodzielnie wykonali uczniowie najmłodszych klas w świetlicy szkolnej. Przy okazji miały możliwość zapoznać się z niezwykłym życiorysem tej świętej.

Święta Łucja żyła w IV wieku we Włoszech. Była chrześcijanką, która wbrew swojej woli miała być poślubiona bogatemu młodzieńcowi. Gdy odrzuciła jego oświadczyny, została skazana na tortury i śmierć, podobnie jak wielu chrześcijan w tamtych czasach. Ponieważ jej uroda i piękne oczy przyciągały wzrok wielu mężczyzn, w tym jej oprawców, postanowiła je wyłupać, aby się oszpecić i pozostawić swoją duszę piękną i czystą tylko dla Chrystusa. Ta momentami drastyczna historia dowodzi jednak wielkiej miłości Łucji do Jezusa oraz wierności wyznawanej wierze.

Tradycje związane z obchodami uroczystości Świętej Łucji żywe są szczególnie w Skandynawii. Aby choć trochę przenieść je na nasz teren, również sprzedające na kiermaszu uczennice swoimi strojami nawiązywały do postaci świętej męczennicy.

Kamila Gościcka-Kmieć