Kiermasz Świętej Łucji i kiermasz świąteczny

W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły zorganizowali dwa kiermasze, z których fundusze zostały przeznaczone na edukację i bieżące potrzeby adoptowanej przez naszą szkołę Akiech Kadiane z Kamerunu.

Pierwszy to kiermasz Świętej Łucji który odbył się 13 grudnia, w jej liturgiczne wspomnienie. Święta Łucja z Syrakuz jest bardzo interesującą postacią. Urodziła się w III wieku w bogatej rodzinie. Jako młoda dziewczyna ślubowała Chrystusowi życie w czystości. Jej rodzina jednak postanowiła wydać ją mąż za poganina. Odrzucony zalotnik doniósł władzom, że Łucja jest chrześcijanką, za co została ona skazana na więzienie a następnie miała być umieszczona w domu publicznym. Łucja chcąc uniknąć takiego losu wydłubała sobie oczy aby się oszpecić. Święta poniosła męczeńską śmierć. Jest patronką między innymi rolników i ludzi ociemniałych. Jej kult rozwinięty jest szczególnie w krajach skandynawskich. Urządza się tam pochody ku czci świętej, w których idą dziewczęta ubrane na biało z wiankami ze świec na głowach. Tego dnia piecze się również tradycyjne ciastka zwane “oczami Świętej Łucji”.

Tę ciekawą tradycję przenieśliśmy do naszej szkoły organizując nasz kiermasz. Uczniowie na świetlicy samodzielnie wykonywali “oczy Świętej Łucji”, które na kiermaszu cieszyły się dużym powodzeniem. Sprzedawały je uczennice klasy 6 przebrane w tradycyjne dla tego święta stroje. Oprócz ciastek sprzedawane były również świeczniki świąteczne w nawiązaniu do Świętej Łucji, której imię w języku łacińskim oznacza Lux czyli światło.

18 i 19 grudnia zorganizowaliśmy kiermasz ozdób choinkowych przygotowanych przez uczniów klasy 0, I i V. Cieszył się on dużym zainteresowaniem również rodziców, którzy przybyli na zebranie. Przez 2 dni na stoisku sprzedawały niezawodne uczennice klasy V a. Serdecznie dziękuję uczniom klasy V i VI za nieocenioną pomoc w przygotowaniu obydwu kiermaszy, a także wszystkim uczniom, którzy wykonali wspaniałe dekoracje. Dziękuję również pani Marlenie Radomskiej, która wraz ze świetliczakami wykonała piękne świeczniki.

Kamila Gościcka-Kmieć