Jesienne spotkanie autorskie z Joanną Papuzińską

A wszystko zaczęło się od lektury…. – „Asiunia” Joanny Papuzińskiej. Poruszająca opowieść o wojnie widziana oczami dziecka, jakże aktualna w obecnych czasach. Książka porusza serca, zarówno ucznia jak i nauczyciela. Ze wzruszeniem była czytana na lekcjach, by mocniej przybliżyć wartość tej szczególnej historii dziecka, by nic nie pominąć. I wtedy pojawił się pomysł… by spotkać, poznać samą autorkę, której książka jest autobiografią. Nie było to proste, ale udało się. 06.10.2022r. przyjechała do Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zegrzu na wizytę, pt. „Jesienne spotkanie autorskie z Joanną Papuzińską”.

Spotkanie poprzedzone było przygotowaniami: sprzedażą książek samej autorki, np. „Darowane kreski”, „Zbuntowane słowa”, „Zwierzuś”, „O królewnie żabce i tajemniczym pierścieniu”, „Nasza mama czarodziejka”, „ Mój tato szczęściarz” oraz „Asiunia”, w których w dniu wizyty można było otrzymać imienny autograf od pisarki. Z pewnym wyprzedzeniem został zorganizowany w szkole dla uczniów klas 1- III konkurs plastyczny, pt. ”Moja ulubiona scena z wybranej książki Joanny Papuzińskiej” – w którym laureaci mieli zaszczyt otrzymać dyplom z rąk samej autorki oraz otrzymali podpis na dyplomie. Cała uroczystość była oparta na wcześniej przygotowanym krótkim scenariuszu.

Wizyta zaczęła się od powitania gościa oraz występem uczniów klasy 3b, którzy przepięknie recytowali wybrane wiersze Joanny Papuzińskiej.
W dalszej części pisarka bardzo ciekawie opowiadała o twórczości, która zajęła główną część jej życia pomimo, że marzyła aby być śpiewaczką. Można było usłyszeć słowa – „pisanie mi najlepiej wychodziło”. Opowiadała także o swoim życiu, o rodzinie, dzieciach – od których to czerpała pomysły na książki oraz ich treści.

W kolejnej części spotkania uczniowie klas 0 – III, którzy mogli kolejno zadawać pytania. Jednym z nich było zapytanie o książkę pt. „ Nasza mama czarodziejka” – gdzie dowiedzieliśmy się, że Joanna Papuzińska początkowo napisała tylko jedno opowiadanie, które pojawiło się w czasopiśmie „Świerszczyk”, ale poproszono autorkę, aby pisała kolejne opowiadania i tak powstała cała książka – zbiór opowiadań.

Po części oficjalnej pisarka została zaproszona w kameralnym już gronie z klasą 3b na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy przy pięknie udekorowanym jesiennym stole. Bardzo ciekawym punktem tej wizyty było przeczytanie dzieciom wierszyka z książki „Rozwesołki nowe”.

Obdarowani pozytywną energią od samej Joanny Papuzińskiej, z uśmiechem na twarzy możemy powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni ze spotkania, które przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze wzruszeń, ale i radości oraz śmiechu tak jak w książkach.

Barbara Mitkowska