Koncert naszego chóru „Pianola” w Warszawie

W środę 22 listopada nasi młodzi artyści ze szkolnego chóru pojechali z p. Elżbietą Gubałą, p. Danutą Prusinowską i p. Ewą Lisowską na koncert w ramach projektu Akademia Chóralna.

Celem tego projektu jest rozpowszechnienie śpiewu, jako powszechnego dobra, przez stworzenie spójnego programu rozwoju chórów – od przedszkola do zespołu zawodowego. Jedną z gałęzi projektu jest Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” rozpoczęty w 2006 roku i kontynuowany z sukcesem do dziś. Program od początku dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Śpiewająca Polska wspiera rozwój chórów przedszkolnych i szkolnych przez dofinansowywanie godzin lekcyjnych, sprawowanie opieki merytorycznej nad chórami i dyrygentami, organizowanie warsztatów, konkursów i koncertów, a także zamawianie kompozycji przeznaczonych dla chórów dziecięcych i młodzieżowych. W projekcie uczestniczy ponad 200 chórów, w tym nasz.

Od początku roku szkolnego trwały systematyczne spotkania chóru szkolnego. Pani Ela Gubała ćwiczyła z uczniami utwory związane z różnymi uroczystościami szkolnymi, a jednocześnie przygotowywała materiał na wspomniany koncert, który otrzymują wszystkie chóry. Zgłosiła też trójkę naszych uczniów do roli drozdów: Melanię Aniszewską, Gabrysię Stryczek oraz Bartka Sajnoga. Mieli za zadanie nauczyć się długiego dialogu, który toczył się między postaciami, pomiędzy poszczególnymi utworami śpiewanymi. Świetnie przygotowali się do swoich ról.

W środę po zajęciach chór pojechał do Warszawy, gdzie w Kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych miał odbyć się koncert. Każdy chór miał wyznaczone swoje miejsce. Nasi uczniowie uczestniczyli we wspólnych próbach z innymi chórami z całego Mazowsza. Był też czas na chwilę odpoczynku przed koncertem.

O godzinie 18.30 kościół był już zapełniony widownią. Pojawili się też niektórzy rodzice. Dla naszych artystów to bardzo ważne. Koncert, a raczej spektakl muzyczny „Wisło fonia” nawiązywał do inicjatywy Roku Rzeki Wisły 2017. Można było usłyszeć wiele pieśni oraz wierszy o Wiśle i miastach nad Wisłą. Dzieciaki dzielnie wytrwały do końca, mimo że cały koncert trwał prawie do 20.00. Na zakończenie podziękowano wszystkim zaangażowanym w projekt, a dyrygenci obdarowani zostali różami. Wspaniale było móc uczestniczyć w tym wydarzeniu razem z naszymi młodymi śpiewakami. Poniżej fotorelacja z próby i występu.

Ewa Lisowska

Więcej informacji o Akademii Chóralnej na stronie http://www.nfm.wroclaw.pl/projekty/akademia-choralna